Eczacılık Hizmetleri

Kemoterapi İlaç Hazırlama Ünitesi

  • Uşak Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Merkez Hizmet Binası Kemoterapi İlaç Hazırlama birime sahiptir. Bu birimde 1 eczacı ve 1 Hemşire ile hizmet verilmektedir.
  • Hastanemizdeantineoplastik ilaçların hazırlanmasında kullanılmak üzere 1 adet Biyogüvenlik kabini bulunmaktadır.
  • Kemoterapi İlaç Hazırlama Ünitemiz antineoplastik ilaçların hazırlanmasında yeni bir yöntem olan “kapalı sistemler” kullanmaktadır.Bu yöntem yeni bir yöntem olmakla birlikte, antineoplastik ilaçların hazırlanması ve uygulanması sırasındaki etkilenme riskini azalttığına ilişkin kanıtlar belirtilmiştir.
  • Bu konuda yapılan tüm çalışmalar antineoplastik ilaçların hazırlandığı ve uygulandığı alanlardaki çevre kontaminasyonunu değerlendirirken kapalı sistemle ilaç hazırlamanın çevre ve çalışan sağlığı açısından olumsuz etkileri azalttığına ilişkin kanıtlar bulunmuştur. (Connor ve ark., 2002; Wick ve ark. 2003; SpiveyandConnor, 2003; TansandWillems, 2004).
Kemoterapi İlaç Hazırlama Ünitemiz ayrıca çeşitli dökümantasyon çalışmaları, çalışan güvenliği, hasta güvenliği ve çevre güvenliği kapsamında yeni uygulamalar ile antineoplastik ürünlerin hazırlanması, taşınması ve uygulanması konusunda güvenliğin sağlanması için çalışmalar yapmıştır.

28 Şubat 2024