Gebe Okulu
17 Ocak 2023

Gebe Okulunun amacı nedir?

Toplum sağlığını belirleyen kıriterler arasında anne ve çocuk sağlığı da yer alır. Gelecek adına sağlıklı bireylerin geliştirilebilmesi için, çocuğun daha anne karnındayken sağlığının korunması ve desteklenmesi gerekir. Bu koruma ve destekleme, gebelikten başlayarak, doğum, doğum sonu dönem ve kişinin yaşamı süresince devam etmelidir. Aile oluşturacak ebeveynleri, sağlık profesyonelleri bilgilendirmeli ve desteklemelidir.

  • Doğum öncesi, doğum ve doğum sonu dönemler ile ilgili bilgi sahibi olmalarını,
  • Gebelikteki normal ve anormal süreçleri takip edebilmelerini,
  • Doğumun belirtilerini bilmeleri ve uygun doğum yöntemine karar verebilmelerini,
  • Normal doğuma eylemi ile ilgili yanılgıları doğru bilgilerle açıklamayı,
  • Doğumda ağrı yönetim becerisini kazandırmayı,
  • Yenidoğan bebeklerinin fiziksel özellikleri, ilk beslenmesi, ilk banyosu, takiplerini yapmalarını ve bakıma adapte olmalarını sağlamak,
  • Bilinçli ebeveynler ile sağlıklı bireyler sağlıklı toplum oluşturmaktır.

Kimler katılabilir?

Her anne ve baba adayı katılabilir. 
Anne adayımızın gebelik ve doğum sonrası destek olacak diğer yakınlarınızda katılabilir. 
Online eğitim programına 28 gebelik haftasını tamamlayan her gebe bu programa katılabilir. Evden katılım olacağı için başka aile üyeleri de varsa onlarda evlerinden rahatlıkla katılabilir. 
Ayrıca, doğum yapmış, emzirme sürecinde olan anneler de kendilerini ilgilendiren “Yenidoğan Bakımı ve Emzirme Programına" katılabilir.

Katılmak isteyenler ne yapmalı? Katılım ücretli mi?

Gebelik süreci boyunca randevularınızın organize edilmesi, bu süreçlerde bire bir eşlik edilmesi, doğum sürecinde hastanemizde verilen tüm hizmetlerle ilgili danışmanlığınızı yönetmek için gebe takip yetkililerimiz ve gebe eğitimcimiz siz anne adaylarımıza özel hizmet vermektedir.