Klinik Tanıtım
18 Temmuz 2022


Tıbbi Ekoloji ve Hidroklimatoloji, balneolojik kaynakların (termomineral sular, peloidler, gazlar) ve klimatolojik faktörlerin (iklimsel ve hava/atmosfer kaynaklı terapötik faktörler) sağlık üzerine etkilerini inceleyen, balneolojik kaynakları ve klimatolojik faktörleri sağlığın korunması, geliştirilmesi ve hastalıkların tedavisi amacıyla kullanan klinik tıp disiplinidir.

Sıcak mineralli su banyoları(balneoterapi), doğal tıbbı çamur tedavisi(peloidoterapi), mineralli su içme kürleri öne çıkan kaplıca uygulamalarıdır. Almaya, Fransa, İtalya, Macaristan ve Türkiye gibi jeotermal kaynaklar açısından zengin ülkelerde kaplıca uygulamaları ilgili hastalıkların tedavisinde öncelikli veya tamamlayıcı tedavi seçenekleri olarak yer bulmaktadır. Ülkemizde kaplıca tıbbı, termal tıp ve tıbbi balneoloji ve Avrupa’da medikal hidroloji, tıbbi hidroloji ve klimatoloji ve tıbbi balneoloji gibi isimlerle tanımlanan anabilim dalımızın başlıca çalışma alanını; eklem harabiyeti sonucu gelişen eklem kireçlenmelerinin(osteoartrit), boyun-bel fıtığı gibi omurga kaynaklı mekanik ağrıların, tüm vücudu etkileyebilen fibromiyalji gibi kronik ağrılı hastalıkların, eklem dışı romatizmal hastalıklar( tendinit, epikondilit gibi), osteoporoz(kemik erimesi) ve eklemleri ve omurgayı tutan iltihaplı romatizmal hastalıkların tanı ve tedavisi oluşturur.

Hastanemiz bünyesindeki Tıbbi Ekoloji ve Hidroklimatoloji polikliniğinde ilgili hastalıkların ilaç tedavisi ile birlikte ihtiyaç halinde peloidoterapi/fangoterapi ünitesinde termal tedavileri de yapılmaktadır. Peloidler onlarca yıllık sürelerde oluşan, tedavide etkili birçok organik ve mineral maddeyi yapısında bulunduran, mükemmel termik etkilere sahip çamur kıvamında maddelerdir. Osteoartrit, omurga kaynaklı mekanik ağrılar, eklem problemleri, eklem dışı romatizmal hastalıklar( tendinit, epikondilit gibi), miyofasiyal ağrı en sık uygulama yapılan hastalık gruplarıdır. Peloidoterapi (tıbbi çamur tedavisi) SGK ödeme kapsamındadır.