Klinik Tanıtım
18 Temmuz 2022

Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon

Fizik tedavi veya fiziksel tıp fizik vasıtaların tedavi amacıyla kullanılmasına verilen addır. Tedavi amaçlı kullanılan fizik araçları fiziksel tıp ve rehabilitasyon (FT&R) uzmanı hekimlerin gerekli gördüğü hastalarda ve onların kontrolünde uygulana gelmiştir.
Sağlık Bakanlığı hekimler için halen ‘fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanı’ unvanını kullanmaya devam etse de geçtiğimiz yüzyılın ortalarına doğru fizik tedavi yerini ‘fiziksel tıp’a bırakmıştır. FT&R uzmanlarına akademik çevrede “fiziyatrist” denilmektedir.

Fiziksel tıp, rehabilitasyonunun önemli bir parçasıdır ve fiziksel ajan ve tekniklerin tanı ve tedavide kullanılması anlamına gelir. Fizik tedavi araçları fizik tedavide kullanılan alet ve teknikler genellikle vücudun dışından ve ilaç kullanmadan uygulanan yöntemlerdir. Bundan dolayı yan etkileri veya zararları hiç yoktur veya yok denecek kadar azdır. Sıcak ve soğuk uygulama, ağrı kesici ve kasları kuvvetlendirici elektrik akımları, traksiyon, ESWT masaj, manipulasyon, egzersiz, iş-uğraşı tedavisi, lazer, hidroterapi, başlıca fizik tedavi ve rehabilitasyon yöntemleridir. Tanı amacıyla elektrofizyolojik tanı yöntemleri (EMG gibi) kullanılır.

Fizik tedavi ve rehabilitasyon tedavilerinin geniş bir uygulama alanı vardır. Boyun ve kol ağrıları, omuz, dirsek, el, sırt, bel ve bacak, kalça, diz ve ayak ağrıları, osteoartrit, kas romatizması (fibromiyalji, miyofasiyal ağrı), romatizmal hastalıklar, boyun ve bel fıtığı, donuk omuz, topuk dikeni, yüz felci, felç (tetrapleji, parapleji), inme (hemipleji), eklem hareket kısıtlılıkları (kaza ve ameliyat sonu), serebral palsi (CP), kas hastalıkları (miyopati), sinir hastalıkları (nöropatiler), Parkinson, MS (multipl skleroz), ALS başlıca uygulama alanlarıdır. Fizik tedavi ve rehabilitasyon seansları sıklıkla günde bir veya iki kez yapılır. Seansların süresi hastalığa ve uygulanan tekniklere göre değişmekle birlikte genellikle 30-60 dakika sürmektedir. Tedavi genellikle 15-30 seans sürer.

Hastanemizde FTR&R uygulamaları hekimlerin gözetiminde fizyoterapistler, fizik tedavi teknikerleri ve iş-uğraşı terapistleri tarafından yapılmaktadır.