Klinik Tanıtım
07 Temmuz 2022

Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları

Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları bölümü dahiliye/iç hastalıklarının alt bölümlerinden birisi olup, bölüm genel olarak vücutta hormon salgılayan bezlerin bozuklukları ve metabolik hastalıklarla ilgilenmektedir. Genel olarak diyabet, tiroid bezi hastalıkları/guatr, şişmanlık ve beslenme bozuklukları, büyüme ve gelişme, ergenlik problemleri, kan yağlarında yükseklik veya düşüklük, kemik erimesi, kalsiyum metabolizması bozuklukları ve paratiroid bezi hastalıkları, böbrek üstü bezi ve hipofiz bezi hastalıkları, tansiyon yüksekliği, nöroendokrin tümörler, kadın ve erkek üreme sistemi ve hastalıkları gibi belli başlı alanları içeren hastalıklar bölümün ilgi alanına girmektedir.

Hastanemizde endokrinoloji kliniği 11 Temmuz 2019 tarihinde kurulmuş olup, biri profesör doktor ve diğeri doçent doktor olmak üzere iki öğretim üyesi bazında poliklinik hizmet verilmektedir. Ayrıca yatan hasta servisi de mevcuttur. Merkezimizde USG eşliğinde tiroid bezi ince iğne aspirasyon biyopsisi, tiroglobulin ve PTH yıkaması vb. yapılabilmekte ve deneyimli sitopatologlar tarafından değerlendirilmektedir. Kliniğimiz ait dinamik test odası ve diyabet eğitim odası mevcuttur. Birçok dinamik endokrin test (ACTH stimülasyon testi (kortizol ve 17-OH progesteron yanıtı), oral glukoz tolerans testi, karışık öğün testi, insülin hipoglisemiye büyüme hormonu ve kortizol yanıtı testi, egzersize büyüme hormonu yanıtı, 72 saatlik uzamış açlık testi, salin infüzyon testi, susuzluk testi vb.) merkezimizde yapılabilmektedir. İki adet konusunda deneyimli diyabet hemşiresi tarafından diyabet hastalarına diyabet eğitimi ve insülin uygulama teknikleri açısından düzenli eğitim verilmektedir. Ayrıca gerek duyulduğunda veya kurum dışından davet geldiğinde halkı/öğrencileri bilgilendirme toplantıları da yapılmaktadır. Merkezimizde insülin pompası ve sürekli kan şekeri ölçüm sistemleri uygulaması ve takibi de yapılabilmektedir.

Kliniğimizde eğitimlere önem verilmekte olup, haftada iki gün öğretim üyesi veya asistan bazında eğitim seminerleri düzenlenmekte, ayrıca her Cuma sabah saat 8 30-9 30 arası genel cerrahi, radyoloji ve nükleer tıp bölümlerinin de katılımı ile ortak konsey düzenlenmekte ve problemli-zor hastaların tedavisi tartışılmakta ve karar verilmektedir.