Klinik Tanıtım
06 Haziran 2022

Birimimiz Uşak Üniversitesi Eğitim Araştırma Hastanesinde öğretim üyeleri ve uzman hekimlerimiz ile hizmet vermektedir. Kliniğimizde toplam 48 yataklı 2 Servis, Endoskopi ünitesi, haftanın her günü hizmet veren 3 ameliyat odası bulunmaktadır.

Kliniğimizde Gastrointestinal sistem cerrahisi (Yemek borusu, mide, ince ve kalın barsaklar ve rektum), Hepatobiliyer sistem cerrahisi (karaciğer, safra kesesi ve yolları, pankreas), anorektal bölge hastalıkları (makat bölgesi, Hemoroid, anal fissür, perianal fistül), meme hastalıkları, endokrin sistem hastalıkları (tiroid, paratiroid, adrenal bezleri), karın duvarı fıtıklarının cerrahileri açık ve laparoskopik (kapalı) yöntemlerle yapılmaktadır. Ayrıca pilonidal sinüs hastalığının cerrahi ve ameliyatsız tedavi yöntemleri de gerçekleştirilmektedir. 

Kliniğimize bağlı endoskopi ünitesinde üst ve alt gastrointestinal sistem hastalıklarının tanı ve tedavisine yönelik endoskopik işlemler yapılmaktadır. Ayrıca safra yolları hastalıklarının endoskopik tedavisinin gerçekleştirildiği ERCP işlemi de birimimizde yapılmaktadır.

Kliniğimizin elektif ameliyatları için ayrılmış, haftanın her günü kullanıma açık olan 3 adet ameliyat odasında açık ve laparoskopik yöntemlerle ameliyatlar gerçekleştirilmektedir. 

Poliklinik hizmetimiz hastanemizin zemin katında bulunan genel cerrahi polikliniklerimizde verilmektedir. Poliklinik bölümümüzde 8 poliklinik odası, pansuman odası ve küçük cerrahi işlemlerin yapılabilmesi için hazırlanmış lokal müdahale odası bulunmaktadır. 

 

Endoskopi ünitemizde tanı ve tedavi amaçlı yemek borusu, mide ve oniki parmak barsağı endoskopisi (özofago-gastro-duodenoskopi), kalın barsak endoskopisi (rektoskopi, sigmoidoskopi ve kolonoskopi) işlemleri yapılmaktadır.  

Üst ve alt gastrointestinal sistem kanserlerinin tanınmasına yönelik incelemeler (biyopsi, polipektomi gibi), ameliyat edilemeyecek durumda olan hastalarda beslenmesin ve barsak içeriğinin devamlılığının sağlanmasına yönelik işlemler (stent yerleştirilmesi, endoskopik gastrostomi tüpü yerleştirilmesi gibi) yapılmaktadır.

Ana Bilim Dalımızda minimal invaziv yaklaşım çerçevesinde laparoskopik (kapalı) ameliyatlar gerçekleştirilmektedir. Laparoskopik cerrahi hastaya daha az ağrı, daha kısa iyileşme süresi imkanı tanımaktadır. Bu konuda tecrübeli ekimiz tarafından kliğimizde gerçekleştirilen laparoskopik işlemler:

Temel Laparoskopik işlemler:

Tanısal laparoskopi

Laparoskopik appendektomi

Laparoskopik safra kesesi ameliyatı

İleri Laparoskopik işlemler:

         Laparoskopik kasık, göbek ve diğer fıtık türleri onarımı

Laparoskopik kalın barsak cerrahisi (tümörler, barsak sarkması ameliyatları)

Laparoskopik reflü cerrahisi 

Laparoskopik adrenal cerrahisi (böbrek üstü bezi cerrahisi)

Laparoskopik dalak ameliyatları

 Perianal Bölge (Makat bölgesi) hastalıkları toplumda hiç de azımsanmayacak bir sıklıkta görülmektedir. Bu alanda tecrübeli ekimiz tarafından perianal bölge hastalıklarının tanı ve tedavisi büyük bir özenle yürütülmektedir.

Perianal bölge hastalıkları:

          Hemoroid (iç ve dış)

          Anal fissür (çatlak)

          Anal Fistül

          Perianal Apse

          Kıl Dönmesi

          Anal bölge kaşıntısı (pruritus ani)

          Anal bölge kanserleri

Kliniğimizde perianal bölge hastalıklarının gerek cerrahi, gerekse de ilaçla tedavileri yürütülmektedir. Özellikle kıl dönmesi hastalığında ekibimiz tarafından geliştirilmiş olan PRP uygulaması gibi ameliyat dışı tedavi yöntemleriyle yüksek oranda başarı elde edilebilmektedir.

Meme Kanseri günümüzde kadınların en büyük sağlık problemlerinden birisi haline gelmiştir. Kliniğimizde meme hastalıklarının tanı ve tedavisine yönelik işlemler büyük titizlikle ve multidisipliner yaklaşımla yapılmaktadır.

Endokrin sistem cerrahisinde yapılan işlemler:

          Tiroid (guatr) hastalıklarının tanısı ve cerrahi tedavileri, 

          Paratiroid bezlerinin hastalıklarının tanı ve cerrahi tedavisi. Özellikle pratiroid cerrahisinde konusunda tecrübeli ekibimiz tarafından yaklaşık 2 cm lik bir kesi ile minimal invaziv paratiroid cerrahisi işlemleri yapılmaktadır.

          Böbrek üstü (adrenal) bez hastalıklarının cerrahi tedavisi de kliniğimizde laparoskopik cerrahi ile yapılmaktadır.

 

Cerrahi müdahale odalarında özellikle yüzeyel yerleşimli lipom (yağ bezesi), nevüs (ben) çıkarılması, yüzeyel apselerin boşaltılması gibi lokal anestezi altında yapılabilecek işlemler hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir.